2018 DHBT Tercih Kılavuzu İndir!2018 DHBT Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2018 DHBT Tercihleri Ne Zaman Başlıyor? 2018 DHBT Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu henüz yayınlanmadı.Ancak KPSS DHBT Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayınlanır yayınlanmaz sayfamızdan öğrenebileceksiniz.

2018 DHBT Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu ÖSYM'nin (http://www.osym.gov.tr) internet adresinden ilgili tarihler içerisinde yayınlanacaktır.

2018 DHBT Tercih ve Yerleştirme İşlemlerini Yapmak için Tıklayınız

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Kur'an kursu öğreticiliği, İmam Hatip ve Müezzin Kayyım adaylarının girdiği Din Hizmetleri Alan Testi sınavı sonuçları bugün açıklandı. ÖSYM, sınavla ilgili istatistik bilgileri yayımladı.

DHBT sınav sonuçlarını öğrenmek için Buraya Tıklayınız

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatında İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticisi kadrolara Ekim 2018 tarihinden sonra atanacaklar için yeterlik şartı kaldırılarak; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile KPSS'ye Başkanlık din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ekledi.

Bu doğrultuda okurlarımızdan farklı yorumlar ve bildiri mailleri alıyoruz. İşte onlardan biri; "DHBT sınavından sonra sözlü sınav olacak mı?"

Okurlarımız bu kanıya nereden vardı?, Bazı kamu kurum ve kuruluşlar KPSS'den sonra sözlü sınav yapmadan KPSS'den almış olduğu puan ve puanlarla kur'a usülü bünyelerine atama yapılmaktadır. Okurlarımız bu sistem acaba Diyanet'te de olur mu beklenti içerisine girdiler.

Öncelikle belirtelim ki, Diyanet İşleri Başkanlığı diğer kurumdan hem farklı hem de özel bir kurumdur. Bazı kurumlarda sözlü sınav o kurumun olmazsa olmazıdır. İşte o kurumların başında Diyanet işleri Başkanlığı gelmektedir.

"Kamu sektörü ve özel sektörden birçok kurum, önemli pozisyonlara o işin niteliğine uygun personeli seçmek için yazılı sınavın yanında mülakatı da zaruri olarak görür. Mülakat, adayın pratik zekasını, ifade kabiliyetini, düşünme melekesindeki mantıksal tutarlılığı, özgüvenini, temsil kabiliyetini, beşeri münasebetlerde sergilediği tarzı ve işin niteliğine göre ses, seda, eda dil, üslup vd hususiyetlerde sahip olduğu nitelikleri ölçmeyi amaçlar."

Evet... DHBT sınavından sonra kesinlikle sözlü sınavlar olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı sözlü sınavların usul ve esaslarla ilgili açıklamayı ileriki günlerde mutlaka yapacaktır.Bir sonraki haberimizde yeni sisteme göre sözlü sınavlar nasıl olacak, nelere dikkat edilmesi gerekir? Adayların nerede ne yapması gerekir yönünde ayrıca açıklamalarda bulunacağız.