kpss 2014

KPSS'de üst öğrenime dikkat!Lisans (4 yıllık) bitirdikten sonra önlisans (2 yıllık) okuyanlar boşa mı kürek çekiyorlar?

Mezun olduğu lisans bölümünden alım olmaması nedeniyle bir çok aday, alımı yüksek olan önlisans programlarını okumakta ya da okumayı düşünmektedir. Peki bu durumun KPSS'ye etkisi nedir?

Adaylar “yanlış yönlendirme mağduruyuz”

Lisans sonrası 2 yıllık okuyan veya okumayı düşünen adaylar “üniversiteye giriş sırasında ya dershane hocalarımız ve ailemizin yanlış yönlendirmesi ya da bazı bölümlerin ve üniversitelerin ismine kanarak bu bölümleri tercih ettik ve 4 yıl okuduk. Ancak KPSS alımlarında bölümümüzden hiç alım olmamakta ya da çok az alım olmaktadır. Bu yüzden önlisans sınavı da daha kolay olduğu için alım oranı yüksek bir önlisans bölümü okuyarak rahatça atanmak istiyoruz” demektedirler.

İlgili mevzuat ne diyor?

KPSS'de yeni güvenlik sistemiÖSYM bu yıl gerçekleşen KPSS'de karekod sistemini kullandı. Adayların kitapçıkları üzerlerinde bulunan karekodlar sayesinde, güvenlikle ilgili sıkıntılar yaşanmayacak.

KPSS'nin ilk oturumu dün gerçekleşti. Her yıl 2 milyona yakın adayın katıldığı sınavın genel kültür ve genel yetenekten oluşan ilk kısmına yaklaşık 400 bin kişi girdi. Devlet memuru olmak için ter döken adaylara bu yıl yeni bir güvenlik önlemi uygulandı. Özellikle kitapçıkların dışarı çıkartılmasını engellemek için uygulanan sistemin adı ise künye takip sistemi.

Künye takip sistemi

Yeni SHÇEK kadroları açılıyorGeçen yıl 3 bine yakın kimsesiz genci kamuda işe yerleştiren Bakanlık, yeni kadrolar için de harekete geçti. Valiliklere yurtlarda büyüyen işsiz gençlerin sayısı soruldu. Böylece gençler yeni kadrolarda istihdam edilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gözü kulağı gençlerin üzerinde... Gençlere şefkat elini uzatan Bakanlık, bu sayede gençlerin istihdam edilmesini hedefliyor.

KPSS'den Zaferle Ayrılmak İstiyor musunuz?“Sınavı kazanmak için engellerin mi var?
Başarıya mı odaklanıyorsun, yoksa başarısızlığa mı?

Soruna mı odaklanıyorsun, çözüme mi?

İşte seni, o dipsiz kuyudan aydınlığa çıkaracak kapının anahtarı…

***

Öncelikle iki lob halindeki beynimizde iki farklı kuyu olduğunu düşünelim. Biri problemlerle dolu, diğeri problemsiz…

Sen kovayı nereye daldırırsan onu çekeceksin!

İşte bu kadar basit.

Peki neyi seçiyorsun?

Başarı ve mutluluk için mazeretler mi üretirsin, yoksa kendi sorumluluğunu mu alırsın?

Sisteme, devlete, şartlara, kendine kızıp kurban rolü oynamak istemiyorsan, olumsuzlukların altında kaybolmamalısın.

***

Önce “Bütün sorunlara rağmen kazanmayı seçiyorum” demelisin.

Sonra “Ben ne istiyorum, ne olursa başarılı ve mutlu olurum, hedeflerime nasıl ulaşabilirim”sorularının cevabını bulmalısın.

2017 KPSS'ye Bireysel Başvuru Nasıl Yapılır?KPSS Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır 2014,2014 KPSS İnternetten Başvuru Nasıl Yapılıyor,İnternetten 2014 KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır...

Memur alımları ve atamaları için ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS sınavları ÖSYM’nin belirlediği tarihlerde Türkiye merkezlerinde ve Lefkoşa’da yapılmaktadır.

KPSS başvuruları için başvuru kılavuz satışı artık yapılmamaktadır. Sınav başvuru kılavuzu ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr/) adresinde yayınlanmakta olup adaylar başvuru formunu buradan inceledikten sonra gerekli işlemleri yapmalıdırlar.

GÜNCEL NOT: KPSS Ortaöğretim Önlisans Başvuru İşlemleri Başladı.Detaylar için BURAYA TIKLAYINIZ

DPB Başkanı: KPSS-A kadroları kamunun yönetici adaylarıdırKırıkkale Üniversitesi Rektörü, Kırıkkale Belediye Başkanı ve Kırıkkale Vali Yardımcısının da katıldığı etkinlikte kamu ve özel sektörde istihdam politikaları değerlendirildi. Üniversite mezunlarının istihdam politikaları doğrultusunda iş bulma imkanlarının artırılmasına yönelik sunumlar gerçekleştirilerek bu alanda karşılaşılan sorunlar görüşüldü.

KPSS Geçmiş Yılların Çıkmış Soru Konu BaşlıklarıGENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR KPSS KONULARI

KPSS’de Genel Yetenek ve Genel Kültür Tesleri olmak üzere 60’ar soruluk 2 adet test yapılmaktadır.
Sınavda toplam 120 soru bulunmaktadır ve sınav süresi 150 dakika(2,5saat) olarak verilmektedir.

GENEL YETENEK SINAVI KONU BAŞLIKLARI

KPSS’de Genel Yetenek Sınavı 60 soruluk bir sınavdır.Bu sınavda 30 soruluk Türkçe ve 30 soruluk Matematik testi bulunmaktadır. Matematik testinin içerisinde her yıl 3 veya 4 tane Geometri sorusu da bulunmaktadır.
KPSS’de sınava hazırlanan öğrencilerin en çok zorlandığı bölüm Matematik sorularıdır.

TÜRKÇE (Toplam 30 soru geliyor)

-Sözcükte Anlam
-Cümlede Anlam
-Paragraf
-Yazım Kuralları
-Noktalama İşaretleri
-Anlatım Bozukluğu

KPSS-A'daki 35 yaş şartına iptal kararıAnayasa Mahkemesi 643 sayılı KHK ile yürürlüğe giren KPSS-A kadrolarındaki 35 yaş düzenlemesini iptal etti. İdareye yeni bir düzenleme için 9 ay süre verdi.

ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI

Anayasa Mahkemesi KPSS-A'daki 35 yaş düzenlemesini iptal etti

3- a- 9. maddesiyle 657 sayılı Kanun’a eklenen Ek Madde 40’ın,

b- 10. maddesiyle 657 sayılı Kanun’a eklenen Geçici Madde 38’in,

c- 12. maddesiyle değiştirilen 24.2.1983 günlü, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 8. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin,

Öğretmen atamalarında KPSS yetmeyecekLiseye geçişte uygulanan Seviye Belirleme Sınavı’nı (SBS) sene içi yazılıları ağırlıklandıracak yeni bir model ile değiştirecek olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), KPSS’de de benzer bir planlama yapmaya hazırlanıyor.

Bakanlığın, YÖK ve ÖSYM ile birlikte geliştirdiği orta vadeli plana göre, bundan sonra öğretmen atamalarında KPSS puanı yetmeyecek. Bu puan, öğretmen adayının, üniversite sınavına giriş puanı, fakültedeki not ortalaması ve stajer öğretmenlikteki başarısı birlikte değerlendirilecek.

Formasyon eğitimine son

>MEB, eski Bakan Ömer Dinçer döneminde başlattığı “Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi” çalışmalarında sona geldi. Geliştirilen stratejiye göre, kapsamlı değişikliklerin yapılacağı eğitim fakülteleri ile okullar arasında işbirliği kurulacak, KPSS ve atama sisteminde revizyona gidilecek. İşte yeni öğretmen stratejisinin ayrıntıları:

KPSS Eğitim Bilimleri NotlarıGENELLEMELERİ KARIŞTIRMAYALIM !!

Genellemeler edimsel ve klasik koşullanmada değişiklik gösterir.

klasik koşullanmada; sadece uyarıcı genellemesi vardır. benzer uyarıcılara aynı tepkiyi vermektir. beyaz önlüklü doktordan korkan çocuğun diğer beyaz önlüklülerden de korkması. tepki aynı fakat uyarıcılar benzer. ( aklınızda şu bulunsun neyi çeşitlendiriyorsanız onu genellersiniz, uyarıcı çeşitleniyorsa uyarıcı genellemesi )
edimsel koşulanmada; burada iki tür genelleme vardır.

1- öğrenmenin genellenmesi: bireyin öğrendiği bir davranışı başka ortamlardada sergilemesi. evde odasını toplayan çocuğa çikolata verdiğinizde okuldada düzenli olması.

2017 KPSS Yerleştirmelerinde Kaç Kadro Olacak?Son yıllarda merkezi personel atamalarında kamu kurumlarına alınacak personel sayısı düştüğü için KPSS’ye hazırlanan ve yüksek puan alan adayların açılan kadroların azlığı nedeniyle atanma şansları zorlaşmıştı.

KPSS 2017/2 Tercih Tarihleri

Yılın son merkezi ataması için tercihler 14 – 23 Kasım 2017 tarihleri arasında alınacak. Kadroların açıklanacağı tarih muhtemelen tercihlerden en geç bir hafta öncesi olacaktır. Olağanüstü hal nedeniyle açıktan atama yetkisinin Bakanlar Kuruluna verilmesi nedeniyle personel alımlarında daha önce 2017 yılı bütçesinde açıklanan kadro sayılarından bağımsız hareket edilecektir. Bu durum memur olmak isteyenler için büyük bir fırsat anlamına gelmektedir.

Alımlar 2017 KPSS puanlarıyla yapılacak

2017 KPSS Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor?Kamuda Sözleşmeli Olarak Çalışanlar Kadrolu Pozisyonlara Tercih Yapabilir mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışan personel kadrolu alımlara başvurabilir. Ataması yapılması halinde bağlı bulunduğu kurumdan istifa edip yeni kadrolu kurumuna başvurabilir.

Sözleşmeden Kadroya Geçen Personel; Sağlık Bakanlığının Sözleşmeli Atamasına Başvurabilir mi?

Sözleşmeli pozisyonda iken Kadro Kararnamesiyle kadroya geçen personel; Sağlık Bakanlığının yapacağı sözleşmeli atamalara başvuramazlar.

KPSS sorularının tümü yayınlanacak mı?ÖSYM, YGS'de olduğu gibi KPSS'de tüm soru ve cevapları kamuoyunun erişimine açmalı.

ÖSYM uzun bir süreden sonra güzel bir uygulamaya imza attı.

ÖSYM Başkanlığı, daha önce tümünü gizlediği sonrasında ise yüzde 20'sini yayımladığı büyük sınavlardan biri olan YGS'de, bu yıl, soruların tümünü kamuoyunun erişimine açma kararı aldı.

Ancak bu uygulamanın, 1 milyonun üzerinde adayın girdiği sınavlar için de geçerli olması uygun olacaktır.

Milyonlarca adayın girdiği sınavlardan birisi de KPSS'dir. KPSS'ye bu yıl 4 milyona yakın aday katılacaktır.

4 milyona yakın adayın katılacağı bir sınavın sorularını gizlemeye çalışmak yerine şeffaf ve kendine güvenir bir şekilde kamuoyunun erişimine sunmak, ÖSYM'nin kamuoyundaki itibarı açısından da önemli bir adım olacaktır.

KPSS Puan Türleri ve KurumlarKPSS sonuçlarına göre yapılan personel alımlarında istenilen puan türü konusunda adaylara yeterli bilginin verimediğini görüyoruz.2014 yılında hem B Grubu hemde A Grubu sınavı yapılacak.2014 KPSS sınavı neticesinde 121 çeşit KPSS puan türü olduğunu görmüş olacaz. Genel Kültür , Genel Yetenek , Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Kamu Yönetimi gibi testlerin yüzdelik etkisi farklı oranlarda hesaplanıyor. Hem KPSS B grubu kadrolara hem de KPSS A grubu kadrolara (Kariyer Meslekler) farklı puan türleriyle alımlar yapılıyor.

2014 KPSS PUAN TÜRLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

KPSS Puan Türleri ve Kurumlar 2014 Ulaşmak için Tıklayınız!