KPSS Nasıl Kazanılır?KPSS'de istenilen puana nasıl ulaşabileceğinizin püf noktalarını bilmeden KPSS maratonuna başlamayın. İşte KPSS'yi kazandıran tüyolar...

Ülkemizde her geçen yıl önemi giderek artan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), memur olma hayali kuran adayların ciddi bir hazırlık sürecinden geçip, milyonlarla yarıştığı bir sınav haline dönüşmüştür.

Her yıl sınava başvuran aday sayısının artmasıyla birlikte, istenilen bir kamu kurumuna yerleşmek için adayın alması gereken puan değeri de giderek yükselmekte ve bir sorunun bile sıralamada ciddi değişiklikler yaptığı görülmektedir.

Peki sınavdan iyi bir puanla çıkmak için adayların nasıl bir çalışma yöntemi izlemesi gerekir?

Öncelikle KPSS'de P3 puanı ile B kadro adını verdiğimiz memur kadrolarına atanabilmek için adayların girmek zorunda olduğu Cumartesi Sabah oturumunda gerçekleştirilen Genel Yetenek-Genel Kültür testini analiz etmekte fayda vardır. 2013 KPSS'den itibaren özellikle Genel Yetenek sınavında sorulan Matematik ve Türkçe testlerindeki soruların tarzı ÖSYM tarafından değiştirilmiş ve sınav ALES mantığına yaklaştırılmıştır. Sözel ve sayısal mantık yürütme sorularına verilen ağırlık adayların özellikle zaman açısından büyük zorluklar yaşamasına neden olmuştur.

KPSS'DEN ÖNCE ALES KİTABI ALIN

kpsscafe.com olarak sınava hazırlanan adaylara yönelik önerilerimizden ilki , bu testteki başarı oranlarını arttırabilmeleri için kendilerine yardımcı olacak ALES kitabı almalarıdır. Özellikle süre sıkıntısı yaşamadan sınavda gelebilecek sorulara hazırlıklı olabilmek için adayların, KPSS kaynaklarından önce herhangi bir ALES yayınından bu tipteki sorulara çalışmaları sınavdaki Türkçe ve Matematik mantık yürütme sorularında elde edecekleri başarıyı arttıracaktır. Bu sorularda başarılı olan adayların diğer adaylardan bir adım önde olacağı aşikardır. İkinci bir önerimiz de adayların piyasada bulunan birden fazla kaynaktan bu sınava hazırlanmaları ve yaptıkları her soru çözümünde mutlaka kendilerine süre vererek çalışma yapmalarıdır. Sınavın Genel Kültür kısmında ise geçmiş yıllara göre tek fark Tarih testinden 3 sorunun çıkarılması ve Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi adında yeni bir konunun eklenmesi olmuştur. Tarih testinden çıkarılan 3 sorunun yerine sınavda çıkan güncel soru sayısı 3'ten 6'ya yükseltilmiştir. Özellikle Şubat ayından itibaren her adayın ülke gündemini takip edip, haber izleyerek sınavda gelecek 6 tane güncel soruyu kaçırmaması gerekmektedir.

GEÇMİŞ YILLARDAKİ SORULARA BAKIN

ÖSYM'nin geçmiş yıllarda yapmış olduğu KPSS'nin 2006-2012 yılları arasında olan sınav sorularının da kendi web sitesinde olduğunu ve adayların sınava girmeden bu soruları da deneme sınavı şeklinde mutlaka çözmesi gerektiğini hatırlatmamızda fayda var. Verdiğimiz önerilerin tüm adaylara faydalı olmasını ve istedikleri hedefe ulaşmalarını dileriz.

KPSS puanına göre öğretmen atamaları da yapıldı. KPSS öğretmen atamalarına

KPSS Çıkmış Sorular Tıkla İndir