KPSS ÖABT Sınav Oturumları 2017

Sınav, Cumartesi ve Pazar günlerinde sabah ve öğleden sonra uygulanacaktır. Her oturumda bir soru kitapçığı ve bir cevap kâğıdı kullanılacaktır.

Cumartesi Sabah oturumunun süresi iki saat (120 dakika), Cumartesi Öğleden Sonra oturumunun süresi 100 dakika, Pazar Sabah ve Pazar Öğleden Sonra oturumlarının süresi ise 160 dakika olacaktır.ÖABT, tek oturumda yapılacak ve cevaplama süresi 75 dakika olacaktır.

Öğretmen alımları ve girilecek oturumlar

Öğretmenlik puanları 1 yıl geçerlidir ve genel olarak Ağustos ayında büyük atama yapılmaktadır. Duruma göre ise Şubat aylarında da ek atama yapılmaktadır.

Öğretmen adayları için 2013 yılından itibaren P10 ve P121 olmak üzere iki farklı puan hesaplanmaktadır.

P121 puanı; kılavuzda belirtilen 17 daldaki öğretmenlik için hesaplanan puan türüdür. Bu puan; genel kültür +genel yetenek+ eğitim bilimleri+ÖABT bileşenlerinden oluşmaktadır. Yani bu 17 branş mezunu olan adaylar "Mayıs Pazar Sabah (GKY) + Mayıs Pazar Öğle (Eğitim bilimleri) + Temmuz Pazar (ÖABT)" oturumlarına katılacaklardır. Bu adaylar toplam sınav ücreti ödeyeceklerdir.

P10 puanı; kılavuzda belirtilen 17 branş haricindeki öğretmenlikler için tercihlerde kullanılan puandır. Bu puan; genel kültür +genel yetenek+ eğitim bilimleri bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu adaylarımızın Cumartesi Sabah+Cumartesi öğle oturumlarına katılmaları yeterlidir. Bu oturumlar için sınav ücreti toplam olarak ödenecektir.