KPSS Puan Türleri ve KurumlarKPSS sonuçlarına göre yapılan personel alımlarında istenilen puan türü konusunda adaylara yeterli bilginin verimediğini görüyoruz.2014 yılında hem B Grubu hemde A Grubu sınavı yapılacak.2014 KPSS sınavı neticesinde 121 çeşit KPSS puan türü olduğunu görmüş olacaz. Genel Kültür , Genel Yetenek , Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Kamu Yönetimi gibi testlerin yüzdelik etkisi farklı oranlarda hesaplanıyor. Hem KPSS B grubu kadrolara hem de KPSS A grubu kadrolara (Kariyer Meslekler) farklı puan türleriyle alımlar yapılıyor.

2014 KPSS PUAN TÜRLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

KPSS Puan Türleri ve Kurumlar 2014 Ulaşmak için Tıklayınız!

KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

KPSS puanın hesaplanmasında o yıl sınava giren öğrencilerin her bir test için ayrı ayrı aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri ile testlerden yapılan maximum netler belirleyici olmaktadır. Bu değerler bilinmeden o yıla ait puanların hesaplanması mümkün değildir.

KPSS Puanlarında kullanılan aritmetik ortalama ve standart sapma değerlerini ÖSYM'nin yayınlamış olduğu o yıla ait sayısal bilgilerden, testlerden yapılan max netleri ise (Örn. GK:60, GY:58, EB:115 gibi) tahmini olarak belirleyip puan hesaplıyoruz.

G.Y - G.K. ve E.B. Testleri için adayın doğru cevaplarından yanlış cevap sayısının dörtte biri düşülerek ham puanlar bulunur. (Xi)
Ham Puanlara ait aritmetik ortalama () ve standart sapmalar(Sx) hesaplanır.
Adayın ham puanı ,aritmetik ortalama ve standart kayma kullanılarak standart puan hesaplanır.(T)

T : Standart Puan

Xi : Adaya ait ham puan

: Teste ait aritmetik ortalama

Sx : Standart Sapma

Her test için bulunan standart puanlardan yine ASP ler hesaplanır.

KPSS10 puanı için Örnek ASP aşağıdadır.

KPSS10 için ASP = G.Y.Standart Paun*0.3 + G.K. Standart Paun*0.3 + E.B.Standart Paun*0.4

ASP : Adayın ağırlıklı standart puanı

: Ağırlıklı standart puan dağılımına ilişkin aritmetik ortalama

S : Ağırlıklı standart puan dağılımına ilişkin standart kayma

B : ASP dağılımında en yüksek ASP

Site üzerinde hesaplanan KPSS 3 (KPSSP3), KPSS 10 (KPSSP10), KPSS 93 (KPSSP93), KPSS 94 (KPSSP94) puanları yukarıdaki formül ve ÖSYM'nin açıkladığı sayısal bilgiler kullanılarak hesaplanmaktadır

Konu Başlıkları: 2014 kpss puanları, kpss 2014, kpss hesaplama 2014, kpss puan, KPSS Puan Hesaplama, KPSS Puan Hesaplama 2014, KPSS Puan Türleri Nasıl Hesaplanıyor?, KPSS Sınav Soruları Puanı, ösym,kpss önlisans puan hesaplama
kpss ortaöğretim puan hesaplama,kpss lisans puan hesaplama,kpss puan hesaplama önlisans,kpss alan puan hesaplama
KPSS Ortaöğretim Önlisans