2018 KPSS'ye Lise Okuyanlar Katılabilir mi?Adayların KPSS ile alakalı merak ettikleri birçok soruya cevap olabilecek nitelikteki yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

B grubu (normal memurluk için) KPSS çift yıllarda yapılmaktadır ve puanlar 2 yıl boyunca geçerlidir. Bu iki yıllık süreç içinde kurumsal alımlar haricinde 4 tane merkezi yerleştirme yapılmakta ve bunlar Kasım ile Haziran aylarının sonunda olmaktadır. Lise mezunları KPSS'de Türkçe Matematik sorularından oluşan Genel Yetenek ile beraber Tarih, Coğrafya ve vatandaşlık sorularından oluşan Genel Kültür sorularını cevaplamakta ve P94 puanı ile tercih yapmaktadırlar.

Mezun olmadan lise düzeyinden KPSS'ye girilebilir mi?

Evet, girilebilir. Sınava girmek için mutlaka mezun olmak gerekmez. Sınav puanı 2 yıl geçerlidir ve bu süre içinde liseden mezun olabilecek durum da olanlar da 2018 KPSS'ye lise düzeyinden girebilirler. Konuyla ilgili kılavuz hükmü şu şekildedir: "Bu sınava liselerden mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun olamayıp ancak sınavın geçerlilik süresi olan 2 yıl içinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir."

Mezun olmadan tercih yapılabilir mi?

Hayır, mezun olmadan tercih yapılamaz. Yani mezun olmadan sınava girilebilir ancak mezun olmadan puan kullanılamaz ve tercih yapılamaz. Buna yönelik kılavuz hükmü şöyledir: "Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM'ye İnternet'le gönderildiği son gün itibariyle, sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur. Tercihlerin İnternet'le ÖSYM'ye gönderilmesinin son günü itibariyle mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır."

Hangi lise öğrencileri 2018 KPSS'ye girebilir?

Yukarıdaki bilgiler neticesinde aşağıda belirtilenler Ekim 2018'de yapılacak olan KPSS'ye girebilirler:

1- Lise son sınıfta olan öğrenciler (bu öğrenciler zaten 2018 Ekim'e kadar mezun durumda olacakları için sınava mezun olarak gireceklerdir.)

2- Lise 3. Sınıf öğrencileri (bu adaylar Ekim 2018'de sınava girdiklerinde lise son sınıfta olacaklar ve Haziran 2019'da mezun olduktan sonra tercih yapabilirler.)

3- Lise 2. Sınıf öğrencileri ( bu öğrenciler sınav yapıldığında lise 3. Sınıfta olacaklar.

Bunlar 2018 Haziran başında mezun olacaklar ancak 2018 KPSS puanıyla yapılan son yerleştirme 2018 Haziran'ın sonunda olacağı için bu alımlarda tercih yapabileceklerdir. Hem bu alıma kadar puanlar da düşmüş olacaktır ve yerleşme şansları artacaktır.)

Sınav başvuruları ne zaman olacak?

2018 KPSS'de lise için başvurular Ağustos 2018 tarihleri arasında alınacak . Henüz başvurular başlamadı ve adayların endişe edeceği bir durum bulunmamaktadır.

Açık Lise öğrenci ve mezunları KPSS'ye girebilir mi?

2018 KPSS yaklaşırken en çok sorulan sorulardan birisi olmaya başladı. Bu soruya henüz 2018 KPSS Başvuru Kılavuzu yayınlanmadığı için, başvuru koşulları açısından herhangi bir farklılık göstermeyen 2016 KPSS Ortaöğrenim ve Önlisans Başvuru Kılavuzuna bakarak cevap verilebilir. (Biz sizin için tarihleri güncelledik.) Kılavuzun 1. sayfasında şu bilgiler yer alıyor:

1.6 2016-KPSS (Ortaöğretim / Önlisans) ortaöğretim okullarından veya önlisans programlarından (lise, meslek lisesi, iki yıllık meslek yüksekokulları ve dengi açıköğretim) mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içerisinde (iki yıl) mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir.

1.7 Kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunludur. 2018 yılında yapılan KPSS sınavının geçerlilik süresi ortaöğretim ve önlisans düzeyindeki adaylar için Ekim 2020 tarihinde sona ereceğinden kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına atanmak üzere tercih yapmak isteyen adayların bu sınava mutlaka girmeleri gerekir.

1.8 Adayların, B Grubu Kadrolar için ÖSYM’ce gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibariyle sınava girdikleri öğrenim düzeyinde mezun durumda olmaları şarttır.

1.9 Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir.

Not: 1.8 maddedeki mezun olma şartı sınava giriş için değil, tercih ve yerleştirme işlemleri içindir. Sınava giriş için mezun olma şartı getirilmiyor, aksine sınavın geçerlilik süresi içerisinde mezun olabilecek herkesin sınava girebileceğini belirtiyor. Dolayısıyla Açık Lise öğrencilerinin Ekim 2018'de yapılacak olan ve geçerlilik süresi 2020 Eylül'ü olan sınava girmeleri (2020 Eylül'ünden önce mezun olma imkanı varsa), hem devlet memuru olabilmek açısından, hem de tecrübe açısından mutlaka gereklidir.

2018 KPSS Lise Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2018 KPSS Lise Başvuru İşlemleri için Tıklayınız