2019 KPSS ile Alakalı En Fazla Merak EdilenlerKPSS'ye neden girmemiz gerekiyor?

Kamu kurumlarında memur, sözleşmeli personel veya diğer statülerde görev almak isteyen vatandaşların KPSS'ye girmeleri gerekmektedir.

B grubu memurluk nedir?

Kamuda uzman, müfettiş, hakim, kaymakam gibi unvanlar dışında çalışan personel B grubu personeldir. VHKİ, bilgisayar işletmeni, sosyolog, psikolog, kimyager, mühendis, teknikeri, teknisyen, şoför, kaloriferci, hizmetli, memur, ambar memuru, güvenlik görevlisi gibi unvanların hepsi B grubu memurluk unvanlarıdır.

2019'de önlisans (2 yıllık) düzeyinde KPSS olacak mı?

Hayır. Daha önceki çift yıllarda olduğu gibi 2020 yılında önlisans düzeyinde KPSS yapılacak.

2018'den sonra önlisans için bir daha KPSS yapılmayacak mı?

2018, 2020, 2022 gibi tüm çift yıllarda önlisans düzeyinde KPSS yapılacaktır. Farklı dedikodulara itibar etmemek iyi olacaktır.

2019'de Lisans düzeyi KPSS hangi tarihte yapılacak?

Mayıs 2019 tarihlerinde ÖSYM tarafından lisans düzeyinde KPSS yapılacak.

KPSS 2019 Sınavlarına ne zaman başvuru yapacağız?

2019 KPSS için Mart tarihleri arasında başvuru yapılacaktır.

2019 KPSS Lisans’a Kimler Başvurabilir?

2019-KPSS LİSANS sadece lisans (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) programlarından mezun olanlar ile mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir. Bu kılavuz sadece bu sınavın kural ve işlemlerini kapsamaktadır.

2019-KPSS Lisans Kılavuzu, "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" ile “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar ile İlgili Usul ve Esaslar” hükümlerine göre düzenlenerek ÖSYM tarafından dün yayımlanacak.

KPSS Lisans okuyanlar nasıl önlisanstan atanabilir?

Lisans okurken en az 4 yarıyılı tamamlamış olanlar (yani 3. Sınıf veya daha üstünü okuyanlar) üniversiteye başvurarak önlisans diploması alabilirler. Bu durumda adaylar KPSS açısından önlisans mezunu gibi sayılmaktadırlar.

KPSS sınavına başvururken veya girerken ilişik kesilmiş olmasına gerek yoktur. Önemli olan KPSS tercihlerinin son gününden önce ilişik kesilmiş olmasıdır. (Ayrıca adayın tercih öncesinde lisans mezunu olmaması gerekir, ki ilişik keserek önlisans diploması alabilsin.)

Ek olarak, ilişik kesilerek alınan önlisans diplomaları bir önlisans alanını belirtmemektedir. Yani, 4 yıllık işletme okurken ilişik kesip önlisans diploması alan bir aday işletme önllisans mezunu sayılmaz. Bu adaylar sınava başvururken, mezun oldukları bölüm için 9005 diğer kodunu kullanacaklardır ve tercihler sırasında sadece 3001 kodunun olduğu kontenjanları tercih edeceklerdir.

Sınav hakkında bilinmesi gerekenler?

Sınav Pazar sabahı 9.30'da başlayacak ve 11.30'da sona erecek. Adaylara toplam 120 soru sorulacak. Sınav puanı hesaplanırken dört yanlış bir doğruyu götürecektir.

Sınavda 30 türkçe, 30 matematik, 30 tarih, 18 coğrafya ve 12 vatandaşlık konularından soru gelecektir. (Ancak, Haziranda başvuru kılavuzu yayınlandığında belki soru tarzı ve sayısal dağılımı değişebilir)

2019 KPSS puanı kaç yıl geçerli olacak?

2021 yılında yapılacak olan yeni bir B grubu sınava kadar geçerli olacak. Yani KPSS puanı 2 yıl geçerliliğini koruyacaktır.

KPSS puanını nerelerde kullanacağız?

Puanın geçerli olduğu süre içinde merkezi yerleştirme ve kurumsal yerleştirmelerde önlisans KPSS puanları kullanılarak tercih yapılacaktır. Ayrıca işçi ve sözleşmeli personel alımlarında da bu puan kullanılacak.

Merkezi yerleştirme nedir?

DPB ve ÖSYM tarafından Türkiye genelindeki tüm kurumlara online olarak yapılan yerleştirmedir. Tercihler internet üzerinden alınır ve yerleştirmeyi ÖSYM yapar. Bu alımlarda ikinci bir yazılı sınav veya mülakat (sözlü sınav) gibi kurumsal uygulamalar yoktur. Torpil, referans gibi kayırmacılıklarda bu yerleştirme türünde olamaz. Hakkaniyetli ve objektif tek yerleştirme demek yerinde olur.Bir sorun veya haksızlıkla karşılaşılması durumunda bunları DPB çözer.

Merkezi yerleştirme kaç kere yapılıyor?

KPSS puanları 2 yıl geçerlidir. bu süre içinde 4 tane merkezi yerleştirme olmaktadır. Bu alımlar Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır. 2018 KPSS puanları ile 2018 Kasım, 2019 Haziran, 2019 Kasım ve 2020 Haziran aylarında olmak üzere toplam dört adet merkezi yerleştirme yapılacaktır.2019 KPSS yerleştirme takvimi açıklandı mı...

Merkezi alımda yerleşince tekrar puan kullanılır mı?

Merkezi alımlarda yerleşen bir aday diğer merkezi alımlarda puanını kullanamaz. Ancak diğer kurumsal alımlarda tercih yapılabilir.

Merkezi alımda önlisans düzeyinden kaç kişi alınıyor?

Kasım yerleştirmelerinde en az 1.500 kontenjan; Haziran alımlarında ise en az 3.000 kadro önlisans düzeyinden KPSS'ye giren adaylara ayrılmaktadır.

Kurumsal yerleştirme nedir?

Sadece tek bir kuruma personel alınmasıdır. Bu alımın ÖSYM üzerinden veya kurumun kendşi sistemi üzerinden olması önemsizdir. Merkezi alımda bir çok kuruma personel yerleşirken; kurumsal alımda tek bir kuruma personel alınmaktadır.

Kurumsal alım kaç kere oluyor?

Kurumsal alımların hangi aylarda ve kaç defa alınacağı önceden bilinemez. Her gün yeni bir ilan verilmekte ve hatta aynı gün bir çok alım bir arada yapılmaktadır. Şuan 2012 KPSS'den bu yana 1400 civarı kurumsal alım yapılmıştır. Tüm ilanları, ilan.memurlar.net servisinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Turkcell aboneleri ISBUL yazıp 2222 'ye göndererek, AVEA aboneleri ise KPSS yazıp 9090'a göndererek haftalık 1 TL ücret karşılığında bu ilanları SMS olarak alabilirler. Her iki operatörün KPSS ilanlarına ilişkin yürütücü firması memurlar.net'tir.

Kurumsal alımda yerleşenler puanlarını tekrar kullanabilir mi?

Kurumsal alımlarda yerleşen adaylar diğer kurumsal ve merkezi alımlarda puanlarını tekrar kullanabilirler.

Önlisans düzeyinden en çok hangi unvanlara alım yapılıyor?

Önlisans düzeyinden yapılan kurumsal ve merkezi alımlara baktığımızda en çok Sağlık ve teknik unvanlar, zabıt katibi, VHKİ, memur, bilgisayar işletmeni, şoför gibi unvanlara yönelik alım yapılmaktadır.