2018 KPSS Yerleştirmelerinde Kaç Tercih Hakkı Var?KPSS Yerleştirmelerinde Kaç Tercih Hakkı Olacak 2018,2018-1 Merkezi Atamada Ne Kadar Memur Alınacak? KPSS'de kaç tercih yapma hakkı var 2018,KPSS Tercihi Nasıl yapılacak 2018, Kaç Tercih Hakkı Var 2018,2018 KPSS tercihleri hakkında bilinmesi gerekenler...

KPSS-2018/1, Devlet Personel Başkanlığı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Haziran - Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacak. 2018 KPSS puanının kullanılacağı son merkezi atamanın hemen arkasından da 2018 KPSS yapılacak. DPB’de kadrolarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında Devlet Personel Başkanlığı’nın sitesinde kadro sayıları açıklanacak.

Memur Adaylarının Kaç Tercih Hakkı Bulunmaktadır? Memur adayları, 30 adet tercihte bulunabilecektir. 2018- 1 Merkezi Memur ataması 2018 KPSS puanıyla yapılacak son atama olduğu için tercihlere dikkat edilmesi gerekir.

Atanmak isteyen adaylar memur olma hayali ile Haziran ayını bekliyor!

KPSS memur atama kontenjanları en geç Mayıs tarihine kadar açıklanmış olacak. Bu atamada net olarak kaç bin atama yapılacağı henüz netlik kazanmadı.

Tercihler Nasıl Yapılacak ?

Tercih yapmak için önce kılavuzu iyice okumanız gerekmektedir. Okuduktan sonra tercihlerinizi ÖSYM’nin sitesinden ve sadece internet üzerinden yapabilirsiniz. Şifreniz yoksa veya unuttuysanız ÖSYM merkezlerinden şifre alabilirsiniz.

2018 KPSS Yerleştirme Kılavuzu Tıkla İndir

2018 KPSS Yerleştirme İşlemleri için Tıklayınız

Tercih Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Nokta Nedir ?

Kadroların yanındaki kodları ve başvuru özel koşullarını dikkatle incelemelisiniz, bu koşulları karşılamıyorsanız, tercihiniz geçersiz sayılacaktır.Tercihler belirlenmeden önce sistemde kayıtlı mezun olunan alan/program bilgisi mezun olunan alan/program tablolarından kontrol edilmelidir.

Bir kadro veya pozisyon için mezun olunan program/alan koşulu birden fazla ise bunlardan birinin karşılanması yeterlidir.

Hangi Puanlarla Yerleştirmelere Başvurulur ?

Yerleştirme işlemlerinde Ortaöğretim mezunları için KPSS P94, Ön Lisans mezunları için KPSSP 93 ve Lisans mezunları için KPSS P3 puanı kullanılacaktır. Her bölümün ayrı ayrı kodları bulunmaktadır.

Tercihler için Baraj Puanı Var Mı ?

Baraj puanı yoktur . 2018 KPSS’den herhangi bir puanı olan adaylar tercih başvurusunda bulunabilir. Taban puanlar yerleştirme sonuçlarına göre şekillenmektedir.

Tercih Zamanı Mezun Olamayanlar Başvuru Yapabilecek Mi ?

Tercihlerin ÖSYM’ye internetle gönderildiği son gün itibariyle sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur. Mezun olamayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmaz. Mezun olamayacaklar veya mezun olmayanlar tercihte bulunursa başvuran diğer adayların hakkını yemiş olur. Başka bir adayın o kadroya atanmasını engeller. Bunun için duyarlı ve sorumlu davranmak gerekir.

KPSS Puanı Kaç Defa Kullanılır?

KPSS’den alınan puan (Lisans P3, Ön Lisans P93, Ortaöğretim P94 ve diğer puanlar) tek bir merkezi yerleştirme için kullanılabilir. B grubu kadroları için merkezi yerleştirmede tercihte bulunan aday, bir kadroya yerleştirildiyse ataması yapılmasa dahi diğer merkezi yerleştirme işlemlerine aynı puanla katılamaz. Sözleşmeli çalışanlar , kadrolu memurluğa başvurabilir.

Önemli Hatırlatmalar:

*2018-1 tercih işlemleri başvurunun son günü olan Temmuz 2018 gecesi saat 23:59’da sona erecektir.

*Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercih iptali yapılmaz.

*Adaylar sınava girdikleri öğrenim düzeyindeki kadro veya pozisyonlardan tercih yapmak zorundadır. Sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olamama ya da sınava girdikten sonra daha üst öğrenim düzeyinde diploma almış olmak gibi nedenlerle sınava girilen öğrenim düzeyinde değişiklik yapılması mümkün değildir.

*Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

*Başvuru şartları arasında “MEB’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak”

niteliği aranan kadroları, MEB’den Onaylı Bilgisayar Programcısı Sertifikası, MEB’den Onaylı

Bilgisayar Analist Programcı Sertifikası sahibi olanlar da tercih edebileceklerdir.

* Karşısında derecesi olmayan kadrolar sözleşmeli kadrolardır. Tercihleri yaparken kadroların derecesine bakmakta yarar vardır.