KPSS 2018/1 Atamaları Ne Zaman Başlayacak?KPSS 2017 1 Ataması ne zaman,2017/1 KPSS Memur Atamaları,2017/1 KPSS Memur Alımı,KPSS 2017 1 Atamasını bekleyenler İşte cevabı...

Devlet Personel Başkanlığı geçmiş yıllardan farklı olarak, bu yılki KPSS tercihlerinin Haziran - Temmuz 2017 tarihleri arasında alınacağını açıklamıştı. Bu takvimin mezun olmayanları mağdur edeceği konuşuluyordu. DPB, yaptığı açıklamada görülen lüzum üzerine değişikliğe gidildiğini belirtti.

2017/1 KPSS tercihleri Haziran - Temmuz 2017 tarihleri arasında alınacak.

Bilindiği üzere, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin Ek 1 inci maddesi uyarınca, 2017 KPSS Yerleştirme Takvimi Ocak'da ilan edilecek. 2017 KPSS Yerleştirme Takvimi Yayınlandı mı?2017/1 KPSS TERCİHLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

2017/1 KPSS ATAMA TERCİH KILAVUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

2017-1’DE KİMLER BAŞVURAMAYACAK?

1) 18 yaşını doldurmayanlar memurluk tercihinde bulunamayacaklardır. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler.)

2) Askerlik şartında Bakaya durumda bulunan adaylar.

3) Kamu haklarından mahrum bulunanlar.

4) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası almış olanlar.

5) Orta Öğretim KPSS ‘ye girip de 12. sınıfta okuyan veya mezun olamamış adaylar Kasım ayında tercih yapamayacaktır.

6) Ön lisans KPSS’ye girip de 2. sınıfta olan veya mezun olamamış adaylar tercih yapamayacaklardır.

7) Lisans KPSS’ye girdiği halde 3. ve 4. sınıfta okuyan veya mezun olamamış adaylar tercih yapamayacaktır.

GÖREVE BAŞLAMAYANLAR CEZA ALACAK!

Yönetmelik hükümleri gereğince 2017-2 Kasım merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylardan yerleştirildiği halde ilgili kuruma başvurmayan, yerleştirilen ancak yerleştirildiği kadro/pozisyonun niteliğini taşımadığı tespit edilen ya da yerleştirilerek ataması yapılanlar, daha sonraki merkezi yerleştirme işlemlerinde yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamayacaklardır. Tercihte bulunacak adayların mağdur olmamaları açısından bu hususa dikkat etmeleri ayrıca önem arz etmektedir.

KASIM TERCİHLERİNDEN SONRA ÜCRET ALINACAK!

Lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için 2017-KPSS puanlarıyla 2017-2 Kasım merkezi yerleştirme tercih işlemleri bitti. Kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait B Grubu Kadrolar, kadro sayıları ve koşulları yer alacaktır. Adaylar, Tercih Kılavuzunda yer alacak yönteme göre tercihlerini İnternet aracılığıyla yapacaklardır. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmayacak. Ancak 2017-1, 2018-2, 2018-2 ve yapılacak olan diğer merkezi yerleştirmelerde 15 TL ücret alınacaktır.

ENGELLİ ADAYLAR, 2018-1’DE TERCİH YAPABİLİR Mİ!

Engelli statüsündeki adayların, tercih ettikleri kadro ve pozisyonlar için aranılan genel ve özel şartlarıtaşımaları halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde yerleştirilmeleri mümkün bulunmaktadır. Bununla birlikte, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53’üncü maddesinde; kurum ve kuruluşların toplam dolu kadro sayılarının (yurtdışı teşkilatı hariç) %3’ü oranında engelli çalıştırmak zorunda oldukları ve engelliler için sınavların, engelli kontenjanı açığı bulunduğu sürece engel grupları ve eğitim durumları itibariyle sınav sorusu hazırlanmak ve ulaşılabilirliklerini sağlamak suretiyle merkezi olarak yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Memur olmak isteyen engelli vatandaşların, engelli kontenjanı çerçevesinde ve 657 sayılı Kanunun 53’üncü maddesine istinaden engelliler için yapılacak olan merkezi sınavda başarılı olmaları halinde de memur olarak istihdam edilmeleri mümkün bulunmaktadır.

2016 PUANLARI NE ZAMANA KADAR GEÇERLİDİR?

1) 2016 KPSS Lisans puanları 2018 KPSS Lisans yapılana kadar, 2016 Orta Öğretim/Ön Lisans puanları ise 2018 Orta Öğretim/Ön Lisans/Lisans yapılana kadar geçerli olacaktır.

2) 2016 KPSS’ye Orta Öğretim düzeyinden giren bir aday, iki yıl içinde Ön Lisans ve Lisans mezunu olsa bile 2016 puanı 2018 KPSS’ye kadar geçerlidir. 2019-KPSS’ye (A grubu ve Öğretmenlik) girerse 2016 puanı geçerliliğini yitirmez. Çünkü 2017 Lisans puanıyla B grubu memur alımları yapılmamaktadır. Bu adaylar 2018 Lisans KPSS’ye girdikleri zaman 2016 KPSS puanı geçerliliğini yitirmiş olur.

3) 2016 KPSS’ye Ön Lisans düzeyinden giren bir aday, iki yıl içinde Lisans mezunu olduğunda da puanı 2018 KPSS’ye kadar geçerliliğini koruyacaktır. Lisans mezunu olunduğunda veya 2017 KPSS’ye girildiğinde 2016 KPSS Ön Lisans puanı geçerliliğini yitirmeyecektir.

4) 2017 KPSS’ye giren tüm adaylar aynı zamanda 2016 KPSS puanlarıyla da memurluk tercihi yapabileceklerdir. Sadece öğretmen adaylarının 2016 KPSS puanı (P10, P121) geçerliliğini yitirecektir.

ASKERDE OLANLAR TERCİH YAPABİLİR Mİ?

1) Tercihler sırasında askerde olanlar, askere gidecek olanlar Kasım’da yerleştirme için başvuru yapabilirler. Askerde olanların haklı saklıdır. Askerdeki kişiler, atandıkları kurumlara dilekçe ile başvurup haklarının saklı tutulmasını isteyeceklerdir. Askerlik bitiminde de atandıkları kurumlara tekrar başvuru yaparak görevlerine başlayabileceklerdir.

2) Askerde olanların (kısa dönem-uzun dönem fark etmez) Kasım ayında tercih yapıp yapmaları kişisel bir tercihtir. 2018 puanıyla merkezi atamada yerleşen adaylar, daha sonraki merkezi yerleştirmelere başvuru yapamayacaklardır.

3) 2018-2 Kasım’da tercih yapmayıp askerliğini tamamladıktan sonra merkezi yerleştirmelere başvuru yapmak isteyenler de olabilir. 2018 KPSS puanlarıyla 2018-2, 2019-1, 2019-2, 2020-1 olmak üzere 4 defa merkezi yerleştirme yapılacaktır.

4) Bakaya olanların tercih yapmaması gerekmektedir, tercih yapsalar bile atamaları iptal olabilir. Bakaya durumunda olanların yerleşmesi durumunda evrak tesliminden sonra Milli Savunma Bakanlığı’ndan görüş yazısına göre kurumlar işe başlatıp başlatmamak konusunda karar vermektedirler. Bakaya durumuna düşen adayların, askerlik sevk-tecil işlemlerini yapmasında fayda vardır.

BİRDEN FAZLA ÖĞRENİM ALANLARINA DİKKAT!

Adayların tercih edecekleri kadro ve pozisyonların karşısındaki başvuru şartları bölümünde birden fazla öğrenim alanı veya programı belirtilmiş ise, bunların sadece birinden mezun olmuş bulunmaları yeterlidir.

SÜRÜCÜ BELGESİ ŞARTI OLAN KADROLAR

Başvuru şartları arasında “B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ SAHİBİ OLMAK” niteliği aranan kadroları, “C”, “D” ve “E” sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar da tercih edebileceklerdir.Başvuru şartları arasında “C SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ SAHİBİ OLMAK” niteliği aranan kadroları, “D” ve “E” sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar da tercih edebileceklerdir.

SERTİFİKALAR SON BAŞVURU TARİHİNE KADAR ALINMIŞ OLMALIDIR!

Adayların, diploma veya geçici mezuniyet belgeleri ile tercih edecekleri kadro ve pozisyonların karşısındaki başvuru şartları arasında yer alan; Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı, sürücü belgesi, sertifika vb. diğer belgelere, yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibariyle sahip olmaları gerekmektedir.Adaylardan istenilen sertifikaların, Milli Eğitim Bakanlığından veya Milli Eğitim Bakanlığından onaylı kurslardan veya yükseköğrenim kurumlarından alınmış olması gerekmektedir.

YILDA 4 KEZ MERKEZİ YERLEŞTİRME YAPILIR, PUANLAR 2 YIL GEÇERLİ

KPSS puanları 2 yıl geçerlidir. bu süre içinde 4 tane merkezi yerleştirme olmaktadır. Bu alımlarKasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır. 2016 KPSS puanları ile 2016 Kasım, 2017 Haziran,2017 Kasım ve 2018 Haziran aylarında olmak üzere toplam dört adet merke

Adayların herhangi yanlış bir tercih yapmamaları için son günü Kasım günü olacak KPSS tercihlerini yaparken yukarıda yazan maddelerin iyice okunması ve anlaması gerekiyor.