KPSS 2017/2 Yerleştirme Tercihleri Başladı mı?ÖSYM 2017/2 KPSS Tercih Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

KPSS 2017/2 Yerleştirme Tercih Robotu İndirmek için Tıklayınız

KPSS 2017/2 Yerleştirme Tercih İşlemlerini Yapmak için Tıklayınız

2017 KPSS yerleştirme kontenjanları ne zaman açıklanacak? 2017/2 KPSS Yerleştirme Tercihleri Ne Zaman Yapılacak,KPSS yerleştirme tercihleri ne zaman, KPSS yerleştirme tercihleri 2017...

2017 KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? 2017 KPSS sonuçlarının hemen ardından ilk merkezi atama olan 2017/2 KPSS yerleştirmesi için süreç başladı. DPB, 60 günlük süre içerisinde memur yerleştirmeleri için kamu kurum ve kuruluşlarından talepleri toplayıp 07 Ağustos - 06 Ekim 2017’ten sonra da bildirilen talepler kurumlara verilen kadrolar doğrultusunda değerlendirilecek. Buna göre kadrolar ÖSYM’ye bildirilecek ve 14 – 23 Kasım 2017 arasında tercihler alınacak.

2017 KPSS Yerleştirme Süreci

DPB tarafından kamu kurum ve kuruluş yerleştirme taleplerinin toplanması

07 Ağustos - 06 Ekim 2017

KPSS-2017/2: Devlet Personel Başkanlığı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. Yerleştirme

14 – 23 Kasım 2017

2017'de Memur Alımı Ne Kadar Olacak?

Resmi Gazete'de yayımlanan Bütçe Kanununa göre 2017 yılında yalnızca 5 bin memur alımı yapılacak. Bütçe Kanununa göre en fazla 4 bin akademik personel, 5 bin memur atanabilecek.

2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu mecliste görülüp onaylandı ve 24 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Devletin bütçesinin belirlendiği Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu, kamuya yapılacak olan personel alımlarının sınırlarını çiziyor. Bütçe Kanunu, milyonlarca memur adayının sorduğu "2017'de kaç memur atanacak" sorusunun yanıtını da veriyor.190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 7. maddesine göre serbest memur atama sayıları merkezi yönetim bütçe kanunu ile belirleniyor. 2017 yılı bütçe kanununa göre serbest memur kadrolarına 5 bin memur atanabilecek. Önceki yıllara bakıldığında bu sayının son derece düşük olduğu görülüyor. Son 3 yılda; 2013'te 70 bin, 2014'te 36 bin, 2016'da ise 70 bin memurun ataması yapılmıştı. 2017'de yapılacak olan 5 bin memur alımının geçmiş yıllara kıyasla düşük olduğu açık şekilde görülürken bunun sinyalleri yetkililer tarafından son aylarda verilmişti.2017 yılında kamu harcamalarının kısılması nedeniyle memur alımı sayısı 5 bine düşecek. Ancak bu düşük sayıda etkili olan sadece tasarruf değil. Öğretmen atamaları ve Sağlık Bakanlığına memur alımları artık sözleşmeli personel statüsünde yapıldığı için bütçe kanunundaki serbest memur atama sayısına dahil edilmedi.190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede belirtilen ve bütçe kanunu uyarınca sınırı çizilen memur atama sürecine tüm memur alımları dahil edilmiyor. Örneğin sözleşmeli statüde personel ataması bu kapsamın dışında tutuluyor. Kamuya yapılacak sözleşmeli personel alımı, öğretmen atamaları ve Sağlık Bakanlığına sözleşmeli personel alımları bu 5 binlik kadronun dışında olacak. Ayrıca polis alımı ve askeri personel alımı da bu kapsamın dışında kalıyor. Kaynak: 2017 yılında en fazla 5 bin memur alımı yapılacak

Ortaöğretim Önlisans 2017 KPSS tercihleri ne zaman yapılacak ve KPSS memur atama kontenjanları ne zaman belli olur? Bu yazımızda KPSS tercih işlemleri hakkında bilgi vereceğiz.

ÖSYM 2017-KPSS Lisans sınavını atlatan memur adaylarını şimdi de tercih telaşı kuşatmış durumda.

2017 tercih süreci Kasım'da başlıyor. Biz de KPSS 2017'ye giren adaylarımıza gereken bilgileri veriyoruz. ÖSYM KPSS 2017 tercihleri büyük heyecanla bekleniyor. KPSS Ortaöğretim Ön Lisans tercihleri hakkında tüm bilgiler ve detaylar kpssgiris.com'da.

- ÖSYM KPSS sonuçları ve tercih işlemleri

Lisans (4 yıllık) adayları 21-28 Mayıs'da, 2017 yılı KPSS'ye girdiler. Önlisans (2 yıllık) ve lise mezunları bu yıl 22-23 Ekim'de KPSS'ye girdiler. Bu sınav sonuçlarının da kısa sürede açıklanması bekleniyor. Bundan sonra sıra artık puanları kullanarak meslek sahibi olmak için tercih yapmaya geldi.

İlk olarak memur adaylarına bu KPSS tercihlerine başlamadan önce hayırlı olmasını diliyoruz ve işte tarihler;14 – 23 Kasım 2017 tarihindе başlayacak olan tеrcih işlemleri 14 – 23 Kasım 2017 tarihinde sоna erecektir. Bu zaman kapsamında yapılacak Tercih sayısı 30 dur.

KPSS tercih işlemleri ne zaman yapılacak?

Adaylar 14 – 23 Kasım 2017 tarihleri arasında merkezi atama kadrolarına yönelik tercihler yapıldıktan sonra 2017 KPSS puanlarıyla kamu kuruluşlarına atanacak.

KPSS tercih işlemleri nasıl yapılacak?

Adaylar için yalnizca puanlar yeterli değildir. Seçenek yaparken önemli olan sıralamadır. Sıralama iki şekilde yapılır. Branş bazında sıralama ve genel sıralama olarak ikiye ayrılan bu sıralama, seçenek edeceğiniz kadroya göre ehemmiyet taşır.

-Tercih Kodu Nedir?

Lisans düzeyinde KPSS’ye giren her adayın kendi bölümü için belirlenen 4 haneli rakamdan oluşan bir seçenek kodu vardır. Seçenek klavuzunda adaylar, kendi seçenek kodunun bulunduğu kadroları seçenek edeceklerdir.

-4001 Kodu Nedir?

Bu seçenek kodu, kısım ayrımı olmaksızın tüm lisans mezunlarının seçenek yapabileceği kadroları gösterir. Her sahadan seçenek yapıldığı için genel olarak yüksek puanla kapatır.

-Kaç Çeşit KPSS sıralaması vardır?

Genel sıralama ve branş sıralaması olarak ikiye ayrılan sıralamalar, seçenek yaparken ehemmiyet kazanır. Genel sıralama; adayın kendi meydanından olan ya da olmayan herkesin sıralandığı sıralamadır.

-Branş sıralaması; adayın yalnizca kendi bölümünden olanlar baz alınarak oluşturulmuş sıralamadır.

-4001 kodu bulunan kadroları seçenek edecek olan adaylar, genel sıralamadaki yerini kullanırlar.

Bu merkezi alımda hangi kurumlar yer alacak?

Bu belli ve sabit bir bilgi değildir. her merkezi alımda farklı kurumlar, farklı sayılar ve farklı unvanlara yerleştirme yapılmaktadır. Bir yerleştirmede kontenjan isteyen kurum bir sonrakinde istemeyebilir. Ama genel olarak bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatlarına, belediyelere, il özel idarelerine, üniversitelere, KİT'lere ve diğer kamu kurumlarına yerleştirme yapılmaktadır.

2017 KPSS Puanı ile ilk merkezi Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak

ÖSYM ve DPB resmi sitelerinde de yer aldığı üzere ilk merkezi alım 14 – 23 Kasım 2017 tarihleri arasında olacak. Adaylar internet üzerinden 30 tercih yapacaklar.

Merkezi yerleştirme nedir?

Devlet Personel Başkanlığı'nın ülke genelindeki tüm kamu kurumlarından personel talebi toplayarak oluşturduğu listedeki kontenjanlara ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmasıdır.

Yılda iki kez (Kasım-Haziran) yapılır. Merkezi yerleştirme ile kadrolu memur ile 399 KİT sözleşmeli personel alınır.

İlk merkezi alım ne zaman olacak?

ÖSYM ve DPB resmi sitelerinde de yer aldığı üzere ilk merkezi alım 14 – 23 Kasım 2017 tarihleri arasında olacak. Adaylar internet üzerinden 30 tercih yapacaklar.

Tercih sürecinde sizlere daha detaylı ve hayat kurtarıcı bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Kaç merkezi yerleştirme var?

KPSS puanları 2 yıl geçerlidir. bu süre içinde 4 tane merkezi yerleştirme olmaktadır. Bu alımlar Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır. 2016 KPSS puanları ile 2016 Kasım, 2016 Haziran, 2016 Kasım ve 2017 Haziran aylarında olmak üzere toplam dört adet merkezi yerleştirme yapılacaktır.